www.pampalka.blog.cz

Ohrožené druhy zvířat

24. dubna 2007 v 17:05 |  Zajímavosti
Suchozemští savci
U některých zvířat bylo dosaženo úspěchu při ochraně, zatímco jiné druhy sotva přežívají a pohybují se na úzké hranici mezi přežitím a vyhynutím. Přežití mnoha těchto živočichů je zcela v lidských rukou, v rukou, které je tolik ohrozily. Mýcení lesů ovlivňuje nejen život velkých savců, ale také těch malých.

Ohrožené kočky
Všechny kontinenty mají své ohrožené šelmy kočkovité: v Jižní Americe je to jaguár, v Severní Americe puma. V Africe je to gepard, levhart, lev berberský a v Indii tygr. Všechny tyto savce ohrožuje ztráta životního prostředí a činnost pytláků.
Pumy, které byly dříve hojně rozšířeny v Sev. Americe, v současnosti již v některých oblastech zcela vyhynuly.
Lev berberský je nejvzácnější ze všech lvů a ve volné přírodě vyhynul v roce 1920, kdy byl zastřelen poslední jedinec. Nyní je chován pouze v zajetí a je velmi nepravděpodobné, že bude v budoucnu vypuštěn do volné přírody, protože už pro něj neexistuje vhodné životní prostředí.
Jaguár byl dlouho loven pro svou kožešinu a v součastnosti již v mnohých oblastech vyhynul. V Belize byla založena rezervace především pro tento druh. Zde jejich počty pomalu rostou.
Tygr kaspický, jávský a balijský už dávno vymizel. Z pěti zbývajících poddruhů na světě žije volně maximálně 80 tygrů čínských, přibližně 450-500 tygrů sibiřských, asi 1 500 tygrů indočínských, přibližně 600 tygrů sumaterských a více než 3 000 jedinců žijících ve volné přírodě nejméně ohroženého druhu. V součastnosti žije ve volné přírodě přibližně tolik tygrů, kolik jich je chováno v zajetí.
Gepard severoafrický Levhart etiopský Levhart
Gepard
Lev berberský
Lev berberský

Ohrožení medvědi
Medvědi jsou ohrožováni činností lidí, i když medvěd lední je hojně rozšířen. Medvěd grizzly je ohrožen a chráněn v Sev. Americe. Medvěd hnědý se v Evropě vyskytoval v mnoha oblastech, ale jeho počty klesají. Panda velká a červená budou brzy odkázány na život v zajetí. Pandy jsou ohroženy nejen ztrátou životního prostředí, ale také následky masivního úhynu základního zdroje jejich potravy.
PANDA plakáty | foto | obrázky | poster Panda
Medvěd grizzly

Primáti
Primáti jsou nejohroženějším řádem se 46 procenty druhů patřících mezi druhy ohrožené. Tři velcí opi - gorila, šimpanzi a orangutani - trpí úbytkem životního prostředí a působením člověka.
Ze tří poddruhů goril je ohrožená jen gorila horská. Ochránci přírody vytvořili národní parky v panenských pralesích této oblasti a vypracovali strategii na jejich záchranu.
Orangutan je op žijící na ostrovech Borneo a Sumatra. Kácení pralesů znamená, že jeho počty jsou také ohroženy. Na orangutana se vztahuje celosvětový zákaz obchodu.
Stříbrohřbetý samec gorily Rozzuřený šimpanz - ilustrační foto Šimpanz
Gorila

Ohrožení nosorožci
Existuje 5 druhů nosorožců a všichni jsou ohroženy v důsledku ztráty životního prostředí a pytláctví.
Nejvzácnějším druhem nosorožců je jednorohý nosorožec jávský. Chov v zajetí nyní napomáhá odchovat dostatečný počet kusů, aby mohl být vypuštěn do volné přírody.
Nosorožec sumatérský je také ohrožen. Ve volné přírodě žije asi 550 kusů a zoologických zahradách je chován v zajetí.
Nosorožci indičtí žijí v sušších oblastech Indie. I tato populace nosorožců klesla s využíváním prostředí lidmi.

jednorohý nosorožec jávský
Sudokopytníci
Jak bizon americký, tak zubr evropský jsou chráněni. Jejich počet klesl z 40-60 milionů na pouhých 800 kusů. V zajetí ale vzrostl jejich počet na 100 000.
Kůň Przewalského nejspíše z přírody vymizel v 60. letech, ale přibližně 1 200 kusů je chováno v zoo. Konečným cílem záchranné akce je návrat tohoto druhu do volné přírody v Mongolsku. Chovem tohoto koně je pověstná především Česká republika.
Antilopa bongo přichází o svůj domov v lesích a bambusových džunglích. Vydává se příležitostně na plantáže, kde si shání potravu.
Přímorožec arabský byl dalším ohroženým druhem. Při jeho záchraně však bylo dosaženo úspěchu, protože jeho prostředí je lidmi ohroženo méně.
Mořští savci
Požáry ropy a ropná jezera, která vznikla při úmyslném pálení ropných vrtů během války v Perském zálivu. Takové katastrofy způsobené lidmi mají velký vliv na život v moři. Lov, znečištění přírodního prostředí a nemoci zredukovaly počty mořských savců na celém světě. Proto je potřeba vynaložit veliké úsilí, pokud chceme zabránit vyhynutí těchto druhů.
Vydry a kapustňáci
Vydra byla 200 let lovena pro svůj hustý, teplý kožich, a tak na počátku našeho století byla na pokraji vyhynutí. Díky legislativních opatření stoupl počet vyder v celém světě. Všechny vydry mořské jsou však citlivé na znečištění moř. prostředí.
Kapustňáci byli loveni pro své maso, které se prodávalo do Evropy. Toto obchodování už zaniklo, avšak místní lov pokračuje i v současnosti.
Lední medvěd
V šedesátých letech se pět vlád arktických zemí dohodlo na plánu ochrany ledního medvěda. Těmto tvorům nyní nehrozí vyhynutí v důsledku nadměrného lovu, ale vlivem glob. oteplování.
Tuleni
Populace těchto živočichů byla stižena virem, který je podobný psince. V době, kdy epidemie vrcholila, záchranná střediska začala tuleně léčit. Bohužel většina tuleňů uhynula. Záchranáři se snažili co nejvíce tuleňů vrátit do moře, kde se zdá, že je populace vůči viru odolná.
Velryby
Velryby byly lovem téměř vyhubeny. Nyní jsou chráněné. Díky této ochraně dochází k postupnému obnovování populace velryb.
Plejtvák obrovský a Keporkak jsou tak vzácní, že mohou klidně vyhynout z přirozených příčin, nebo v důsledku problémů vyvolaných znečištěním živ. prostředí.
IWC je organizace velrybářských zemí, které mají v úmyslu zachránit velryby pro lov.
Ohrožené druhy mořských savců Přibližné počty přežívající v přírodě
Plejtvák obrovský 7 000
Keporkak 7 000
Pravé velryby několik set
Lachtan guadeloupský 500-1 000
Lachtan ostrovní přibližně 200
Tuleň středomořský 500
Tuleň havajský 1 500
Tuleň kroužkovaný 120

Ptactvo
V mnoha chudých zemích jsou ptáci chytáni ve velkém. Poté jsou exportováni ze země a prodáváni v Evropě a Severní Americe. Toto obchodování ohrožuje přežití vzácných druhů a mnoho tisíc ptáků umírá, protože jsou zavřeni do krabic, kde jsou namačkaní a nedostávají potravu ani vodu.
Stejná otázka je i ničení životního prostředí, např. kácení lesů. Také klimatické změny mají na ptáky vliv. Roky bez deště způsobily rozšíření pouští a tím zanikly oblasti, kde ptáci nacházeli potravu.
Dokonce i v ideálním prostředí se mohou vyskytovat problémy. V některých oblastech světa se vyvinuli nelétající ptáci, protože tam nebyli žádní dravci, kteří by je lovili.
Znečištění má také velký vliv na život ptáků. Zavinily to pesticidy, které se akumulovaly v těle zpěvných ptáků, holubů a divokého ptactva, které se živilo otráveným hmyzem. Tyto pesticidy se pak přenášely do těl sokolů, kteří zmíněné ptáky lovili. Následkem toho uhynulo mnoho sokolů. Avšak v některých částech světa se tyto pesticidy dále používají.

Ryby
Organizace IUNC uváděla v roce 1994 na svých seznamech v Červené knize ohrožených živočichů 1 000 druhů ryb. Tento počet odráží negativní vliv člověka na život v řekách, bystřinách, jezerech i oceánech. Mezi druhy uváděné v Červené knize patří především ty, které jsou ohroženy v důsledku úbytku životního prostředí, vlivem vyčerpání přírodních zdrojů a tlaku vyvolaného urbanizací. V mořích stále častěji dochází k používání dlouhých tetanových nebo jiných sítí, do kterých se kromě zamýšlených druhů chytí také žraloci, delfíni a mořské želvy a umírají udušením.
V řekách žije množství ohrožených druhů, jako je Jeseter velký. Ten je kriticky ohrožený.
Životy mnoha ryb byly ohroženy stavbami přehrad a nádrží. Budování rybích žebříků na některých řekách pomáhá migrujícím rybám v jejich cestě proti proudu přes přehrady, ale také v období sucha.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Paisis a Vaisis Paisis a Vaisis | Web | 17. prosince 2007 v 20:15 | Reagovat

Ahoj moc ti dekuju,od tebe sem si par veci z tyto suprovy stranky opsala na nas blog!!!! podivej se na nas blog!!!! s pozdravem

2 Natka Natka | 14. června 2012 v 14:57 | Reagovat

Ahoj díky ti mockrát ! díky tobě jsem si udělala projekt děkuji :)

3 simča simča | 13. března 2013 v 20:29 | Reagovat

moc moc moc děkuji stejně jako natka jsem si mohla udělat referát a byla to hračka :)

4 honza honza | 13. března 2013 v 20:30 | Reagovat

tohle je zkurvená stránka jděte do prdele

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama